BURS VERENLER
Prof. Dr. AHMET MİTHAT ÖZER

Prof. Dr. AHMET MİTHAT ÖZER

1928 yılında Manisa da doğmuştur.


1953’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdikten sonra kısa bir süre sonra Manisa Gölmarmara ilçesinde serbest hekimlik ve belediye başkanlığı yaptıktan sonra,
1956 yılında İstanbul Haydarpaşa Numune hastanesinde İç hastalıkları kliniğinde asistan olmuş ve 1960 yılında İç hastalıkları uzmanı unvanını almıştır.
1960-67 yılları arasında Badnauheim Almanya’da Kardiyoloji uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Bir süre çalıştıktan sonra vatanına dönerek Ege Üniversitesi İç hastalıkları kliniği Kardiyoloji biriminde 1967 yılında çalışmaya başlamıştır.


1973’te Ege Üniversitesinde Profesörlük unvanını almıştır.
1973-74 yıllarında Chicago Üniversitesinde kardiyoloji kliniğinde çalışmıştır.
1978 yılında Ege Üniversitesinin ikinci tıp fakültesi olan İzmir Tıp Fakültesinin kurucuları arasında yer almış, iç hastalıkları ana bilim dalı başkanlığı ve dekan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.


1982 yılında 9 Eylül Üniversitesi ve tıp fakültesi kuruculuğunda bulunmuştur.
Ayrıca İzmir de kurulan ve Türkiye’deki pek çok hocanın katıldığı “Hipertansiyonla Mücadele derneği” nin kurucusu ve ilk başkanı idi.
1993 yılına kadar büyük emeklerle kurduğu 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ana bilim dalı başkanlığını sürdürmüştür.
Son yıllarını İstanbul da serbest hekimlik yaparak geçirmiştir.
16 Mart 2013 günü mezunu olduğu İstanbul Tıp Fakültesinde yapılacak 60.yıl mezunlar törenine katılmak için evinden ayrılmış yolda fenalaşarak vefat etmiştir.


19 Mart 2013 tarihinde 9 Eylül Üniversitesinde yapılan anma töreni sonrasında aile kabristanına defnedilmiştir.
Özer Ailesi, babalarının yetiştirdiği gençlerin 2016 yılında kurmuş olduğu ATLAS SAĞLIK EĞİTİM VAKFI vasıtasıyla tıp fakültesinde okuyan bir kızımızın öğrenim bursunu karşılamaktadırlar…

Onların eğitime ve gençlere ne kadar önem verdiğini bilen torunları ve çocukları onlar adına onlardan sonra da isimlerini yaşatacak bir hediye vermek için ATLAS SAĞLIK EĞİTİM VAKFI ile işbirliği yaptılar.